Międzynarodowy Program Wymiany Praktyk Studenckich

Międzynarodowy Program Wymiany Praktyk Studenckich STEP (ang. Student Trainee Exchange Programme) jest jednym z wiodących i kluczowych przedsięwzięć Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland. Celem programu jest podwyższanie kwalifikacji przyszłych prawników oraz kształtowanie światopoglądów otwartych na współpracę międzynarodową. Projekt polega na organizacji praktyki dla praktykanta z kraju członkowskiego.

Każdy członek sekcji STEP, dzięki szkoleniom uczy się jak profesjonalnie przeprowadzić rozmowę z potencjalnym pracodawcą, lub klientem. . Każdy członek ELSA , jak i każdy student prawa, administracji może aplikować na praktykę, która odpowiada jego kwalifikacją. Członkowie STEPu prowadzą kontakt z kancelarią, czy daną jednostką organizacji publicznej. Przeprowadzają wstępną rekrutację, zajmują się organizacją praktyk. Wszystko odbywa się według kryteriów i oczekiwań kancelarii. Ponadto umieszczamy ogłoszenie o możliwości aplikacji na daną praktykę na portalu praktykiprawnicze.pl, który miesięcznie odwiedzany jest przez 25 tyś osób. Jest to bardzo dobra reklama dla kancelarii i innych instytucji. Każdy członek ELSA , jak i każdy student prawa, administracji może aplikować na praktykę, która odpowiada jego kwalifikacją.

W STEPie zajmujemy się również organizacją projektu Ogólnopolskie Dni Praktyk Prawniczych. Jest to trzy dniowy projekt, który ma pokazać studentom, jakie możliwości daje im studiowanie prawa i w jakim zawodzie mogą się odnaleźć. Na ODPP składają się warsztaty, szkolenia oraz wykłady z różnych dziedzin – głównie prawa, ale nie tylko. Podczas tego projektu przeprowadzane są również profesjonalne szkolenia, które umożliwiają studentom zyskać dodatkowe umiejętności, których często nie mają możliwości nabyć w toku studiów. Wydarzenie skupia się na merytorycznym aspekcie pracy prawnika, ma na celu pogłębienie wiedzy uczestników oraz przygotowanie do pracy w zawodzie . W ubiegłym roku warsztaty poprowadzili dla nas aplikanci aplikacji ogólnej, adwokackiej i notarialnej. Młodzi adepci prawa uczyli się jak pisać pisma procesowe z zakresu postępowania administracyjnego, które przysparzają nie lada problemów. Odbył się również certyfikowany warsztat pt. „Klauzula obejścia prawa podatkowego” przeprowadzony przez firmę KPMG, która jest Sponsorem Strategicznym ELSA Poland. Gościliśmy również profesjonalnego Trenera Sukcesu Adama Grzesika, który pokazał nam w jaki sposób powinno się prawidłowo budować relacje z klientem.